Hayatımızdaki Motivasyon Tuzağı

Dün sosyal medyada bir anket yaptım.

Sorular ve Sonuçlar:

“Kendinizi hayatta sürükleniyor gibi hissediyor musunuz?” – Evet – % 73

“Bu hayata dair bilmem gereken bir şeyler var sanki!” Gibi hissediyor musunuz? – Evet – % 88

Çoğumuz hayatımızdan memnun değiliz. Değiştirmek istiyoruz. Başımıza gelen maddi ve manevi zorlukları değiştiremiyoruz ancak zorluklarla mücadele etme açısından kendimizi geliştirme şansımız var. Elimizde olan kısım, kendimizle ilgili olan kısım.

Bunu söylediğimde genellikle seminerlerimde, “Yine iş başa düştü, her şeyi biz mi çözeceğiz hocam, biz de bir gün yüzü görelim!” gibi sesler yükseliyor. Haydi devam edelim biraz sabır…

Hayatımızın gidişatından memnun değilsek ve bunun için gelişmemiz gerekiyorsa bunun anlamı = değişmemiz gerekiyor!

Bu kısma kadar aynı fikirde olduğumuzu varsayarak devam ediyorum…

Örneğin sağlıklı olmak için egzersiz, yeterli su içme, aşırı kaygı ve endişemizi kontrol edebilme, her canımız sıkıldığında buzdolabına koşmak yerine sağlıklı yollarla dinginleşebilme gibi alışkanlıklarımız olmasının iyi olacağını artık hepimiz biliyoruz.

Geldik zurnanın zırt dediği yere!

Tüm bu değişim için tek eksiğimiz ne? Motivasyon değil mi? Canımız istemiyor. Bir başlıyoruz bir geri dönüyoruz. Türlü bahanelerle öteliyoruz. Başlayacak gücü bulamıyoruz. Başlasak devam ettiremiyoruz…

-Motivasyonum yok..

-Motivasyonu bir bulsam başlayacağım da!

-Müdürle kavga ettim tüm motivasyonum bitti

-Eşimle tartıştım diyet suya düştü hiç motivasyonum yok şekerim…

-Motivasyonumu sürdüremiyorum hocam ne önerirsiniz?

-Yapmam gerekenleri biliyorum, nasıl motive olacağımı bilmiyorum hocam?

Tanıdık geldi mi? Tek suçlu motivasyon. Öyle inanıyoruz. Ama doğru değil. Gerçekçi değil. Bilim dünyası da bunu söylüyor. Motivasyon, değişim için sağlam bir dayanak değil. Hayat kalitemizi, gelişimizi, başarımızı, kariyerimizi, ilişkilerimizi yapısı itibariyle üzerinde çok etkimiz olamayan kaygan sabun gibi kayıp gidiveren motivasyona bağlamak ne kadar mantıklı? Popüler kültür, kişisel gelişim kitaplarının bir kısmı, sosyal medyada tek tıkla hayatımızı değiştirmenin (!) 41,5 yolunu paylaşan sayfaların göklere çıkarttığı motivasyon pek de çözüm noktası değil. Kanmayın, inanmayın 😊 Motivasyona bağlanan bir değişim, gelişim yolculuğu hezimet ödüllerinin en güçlü adayıdır. Üstelik heveslenip yapamamak sandığımızdan daha da zararlı. Yapamadığımız şey bir yana özgüvenimizi de azaltır. Yanlış bir yol denediğimizi bilmediğimizden, aslında başarabileceğimiz şeyleri başaramayacağımıza inanmaya başlarız.

Motivasyonlara genelde geçici değişimler için başvurulur ama uzun vade de değişimler için değil.”

Standford Üniversitesinden davranış bilimleri araştırmacısı ve yazar B.J Fogg çalışmalarında motivasyon yerine alışkanlık yönetiminin beklediğimiz şahane değişimler için çok daha emin bir yol olduğunu anlatıyor.

Çok önemsediğim bir konu bu. Kendi hayatımda da denediğim ve çok yararlandığım alışkanlıklar bazında hayatımızı değiştirmeyle ilgili yazılarım devam edecek.

Bugün bu bilgiyi hayatınıza dahil etmek için ne yapabilirsiniz?

Bu bilgiyi kiminle paylaşabilirsiniz?

Görüşmek üzere…