Büyük Değişimleri Başlatan Önemli Sır

Hayatımızı değiştirmek istiyoruz. Daha varlıklı, başarılı, huzurlu, neşeli, mutlu, güçlü olmak istiyoruz…
Değişmemiz gerekiyor biliyoruz… Aşmamız gerekenler öyle yüksek bir dağ gibi görünüyor ki öteliyoruz, korkuyoruz, sonuçsuz kalıyoruz ya da vazgeçiyoruz.
Nasıl aşılacak o dağ? Ya bildiğimiz yollar işe yaramıyor ya sonuç alamıyoruz ya da nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Tıkandığımız iki nokta var;

 1. Bir sır bulmayı bekliyoruz.
 2. O sırrın “şatafatlı” olmasını bekliyoruz.
  Oysa sır, yani en temel çözüm o kadar da şatafatlı ve “mucizevi” görünümlü değil. Ancak etkisi öyle…
  Aradığımız “sır” = alışkanlıklarımız.
  Üzerinde çalışmamız gereken konu, alışkanlıklarımız
  Değişim, başarı, mutluluk ve motivasyon için başlangıç noktası, alışkanlıklarımız
  Geliştirmemiz gereken şey, alışkanlıklarımız
  Değiştirmemiz gereken şey, alışkanlıklarımız
  Hep hatırlayalım lütfen; Küçük alışkanlıkları nasıl oluşturacağınızı bilirseniz, davranışınızı ve hayatınızı sonsuza kadar değiştirebilirsiniz.
  Davranışlarınızı ve hayatınızı kalıcı olarak değiştirmeniz için bana “önerebileceğin en garantili yol nedir?” diye sorarsanız cevabım şu olur. Motivasyon ya da mucizeler beklemeyin, önerim alışkanlıklarınıza odaklanmanızdır. Uzun dönemde kalıcı değişimler için motivasyonlara güvenmek kaybettiren bir stratejidir.
  Alışkanlık dediğimizde otomatik, sorgulamadan yaptığımız, hayatımızın bir parçası olmuş davranışlarımızı düşünelim. İrili ufaklı her tür davranışımızı kastediyorum. Diş fırçalamak, canımız sıkılınca atıştırmak, akşam üzeri aynı saatlerde ofiste dolanmak, sosyal medya sayfalarımızı kontrol etmek, canımız sıkılınca lak lak yapmak için elimizin telefona gitmesi …
  Yaşam standartlarımızı yükseltmek istiyorsak yaklaşımımız şöyle olmalı = Sonuçlara kenetlenmeyi bırak. O sonuçlara götürecek alışkanlıklar geliştir onlara kenetlen. / Ya da mevcut alışkanlıklarını değiştirmeye odaklan.
  Örneğin kilo vermeyi istiyorsan, kilo vermeyi bir sorun olarak kafana takmayı bir kenara bırak. Kilo vermeni kolaylaştıracak hangi alışkanlıklar olabilir? Bunları bul. O alışkanlıkları edinmek için bir plan çiz ve kafanı illaki bir şeye takmak istiyorsan bu planı uygulamaya tak 😊 daha sağlıklı beslenmek daha çok hareket etmek için hangi alışkanlıkları kazanabilirsin? Unutma soruna değil çözüm yoluna odaklanmalıyız…
  Örneğin stresini azaltmak istiyorsun. Birinci soru; “Sana düşen kısımlar neler? Sen ne yapabilirsin?” Maaş, iş koşulları, çevresel şartlarımız, sağlık sorunlar vb. dış etkenleri %100 kontrol edemiyor olabiliriz, kısa sürede değiştiremiyor olabiliriz. Bunula birlikte bu stresi yönetebilmek, sağlığımıza, hayatımıza zararını azaltabilmek için yapabileceklerimiz var. Neler? Neleri alışkanlık haline getirirsen stresin zararlarını azaltman kolaylaşır?
  Bugüne kadar yaklaşık 80.000 kişiye iş hayatı ve gelişim konularda eğitim verdim. Yüzlerce seans bireysel danışmanlık, koçluk ve mentörlük yaptım. Üniversitede ders veriyorum… Çok farklı kesimlerden ve farklı yaş gruplarından kişilerin hikayelerine şahit oluyorum. Gördüğüm ortak nokta, ne istediğimiz konusunda nispeten daha netiz ancak nasıl yapacağımızı, nasıl bir yol izlememiz gerektiğini, hangi becerilerimizi geliştirmemiz gerektiğini, hangi tekniklerle gelişim sürecimizi daha da güçlendirebileceğimizi bilemiyoruz.
  Hep tekrarladığım bir cümleyi burada sizlerle de paylaşmak istiyorum. Hayatımızı, bilmediğimizi bilmediğimiz bilgiler değiştirir. Neyi bilmemiz gerektiğini bilmemiz çok değerli ve önemliAksi halde hastalığının ilacı olduğunu bilmeyen hasta misali kıvranıp duruyoruz hayatta.
  Yeni bir alışkanlık nasıl kazanırız, adımları nelerdir bir sonraki yazımda paylaşacağım…
  Sevgiyle sağlıkla kalın.